شنبه , ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
خانه - مهندسی نرم افزار - تست - سوال اول – آیا از سورس کنترل استفاده می کنید؟

سوال اول – آیا از سورس کنترل استفاده می کنید؟

در مقاله قبلی با عنوان و مفهوم تست جوئل آشنا شدید. در این مقاله  اولین سوال این تست را از شما می پرسیم.لطفا سورس کنترل هایی را که استفاده می کنید به ما معرفی کنید.

من هم از بسته های حرفه ای و تجاری سورس کنترل و هم از بسته ها و نرم افزار های رایگانی مثل CVS استفاده کردم، و باید به شما بگم که CVS برنامه خوبی بود. اما اگر شما از برنامه های سورس کنترل استفاده نمی کنید باید بگم شما فقط دارید بی خودی تلاش می کنید که اعضای تیمتان با همدیگر همکاری کنند. در حالی که برنامه نویسان اصلا نمی توانند بفهمند که سایر همکارانشان چه کار هایی را قبلا انجام داده و الان در حال انجام چه کاری هستند. اشتباهات را نمی توان پیگیری و حل و فصل کرد. و خیلی مشکلات دیگه. بهترین مزیت استفاده از سورس کنترل اینه که کد شما روی سیستم تمام افراد تیم ذخیره می شود و شما دیگر استرسی برای از دست دادن آنها ندارید. من تا کنون نشنیده م که کد های یک تیم که از سورس کنترل استفاده می کنند و از دست برود.

Joel Spolsky

 

سورس کنترل چیست؟

سورس کنترل عبارت است از سیستمی برای کنترل و پی‌گیری تغییرات در حین توسعه و نگه داری یک برنامهٔ نرم‌افزاری.

تغییرات می تواند شامل فایل‌های سورس، راهنماها، میک فایل‌ها، اشیاء نرم‌افزاری و …. سرس کنترل به خصوص در جایی اهمیت پیدا می‌کند که یک تیم که شامل چندین برنامه نویس است،بخواهند روی منابع مشترکی کار کنند. در این صورت است که مفاهیمی همانند مقایسه، ترکیب، تداخل و … پیش می‌آیند که سورس کنترل باید بتواند راه حل مناسبی برای هر یک ارایه دهد.

امروزه معمولاً از ابزارهای نرم‌افزاری برای این کار استفاده می‌شود. با این حال هنوز هم هستند شرکتهایی که از روش‌های قدیمی مانند داشتن یک فایل متن در هر پوشه، هارد کپی و … استفاده می‌کنند.و …

این نرم افزار علاوه براینکه این امکان را فراهم می کنند که شما به صورت گروهی روی یک سورس کار کنید از سورس شما محافظت می کند ؛ همیشه یک نسخه به روز از سورس در یک مکان امن قرار دارد ، تمامی تغییرات محفوظ می ماند ، حتی شما میتوانید قطعه کدی که سالها پیش نوشته اید را بازیابی نمایید و…

خیلی از ما تا کنون نام نرم افزار های Source Control را نشنیده ایم ، برخی شنیده ولی استفاده نکردایم بعضی دیگر هم بدون این نرم افزار ها حتی یک خط کد حاضر نیستیم بنویسیم !

نرم افزار های Source Control زیادی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از :

  • Microsoft Visual Source Safe
  • Rational Clear Case
  • Microsoft Team Fundation Server
  • CVS
  • Visual Source Hide
  • Subversion

 

منبع

درباره ی محمد لطفی

برنامه نویس و توسعه دهنده .Net هستم. از یادگیری و آموزش لذت می برم. برنامه نویسی رو از دانشگاه شروع کردم و الانم در نیک آموز مهارت های خودم رو توسعه می دم.

همچنین ببینید

سوال دوم – آیا می توانید از کدتان یک برنامه اجرایی بسازید؟

در مقاله قبلی با عنوان و مفهوم تست جوئل آشنا شدید. و سوال اول این تست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *