سه‌شنبه , 4 آگوست 2020
خانه - SQL Server - معرفی بانک های سیستمی در SQL Server

معرفی بانک های سیستمی در SQL Server

سلام در این پست به معرفی بانکهای سیستمی که به طر پیشفرض در هر نسخه ای از SQL Server که نصب می کنید وجود دارند. می پردازیم. بانک های سیستمی موجود دارای اهمیت بالایی هستند به گونه ای که برای نگه داری از آنها باید به طور مرتب از آنها نیز پشتیبان بگیرید. این بانک ها اجزای جدایی نا پذیر از SQL Server هستند پس بیاید با هم در مورد آنها با هم یاد بگیریم.

  • Master
  • Model
  • MSDB
  • Tempdb
  • Resource
  • Distribution
اگر به نسخه SQL Server نصب شده خود دقت کنید دو دیتابیس آخر در لیست دیتا بیس های سیستمی نشان داده نمی شوند ولی وجود دارند

 

دیتابیس Master

این دیتابیس برای هر نسخه از SQL Server لازم و حیاتی است زیرا اطلاعات مهمی در این دیتا بیس ذخیره می شود از جمله کلیه اطلاعات سیستمی،اطلاعات Login ها و اسامی بانک های موجود در سرور.

یکی از نکاتی که باید همیشه به آن توجه کنیم این است که حتما باید از این دیتا بیس نسخه پشتیبان   داشته باشیم

 

دیتابیس Model

این بانک اطلاعاتی یک الگو برای ایجاد سایر بانک های اطلاعاتی می باشد. زمانی که شما یک بانک اطلاعاتی جدید ایجاد می کنید الگوی ساخت بانک اطلاعاتی بانک اطلاعاتی Model می باشد. لازم به ذکر است که از این الگو SQL Server به طور خودکار استفاده می کند. به عنوان مثال اگر شما در این دیتا بیس یک یا دوتا جدول ایجاد کنید، تمامی دیتا بیس هایی که از این به بعد ساخته می شوند از این مدل پیروی کرده و این جداول را دارا خواهند بود.

پشتیبان گرفتن از این مورد امری اختیاری و کاملا وابسه به کسب و کار شما می باشد

 

دیتابیس MSDB

در این بانک اطلاعاتی تنظیمات مربوط به Jobها، زمان بندی، Alertها،تاریخچه Backup and Restore ، ایمیل سرور و لاگ های SQL Server قرار میگیرد.

از این دیتابیس هم باید به طور منظم  نسخه پشتیبان   داشته باشیم

 

دیتابیس Tempdb

این بانک اطلاعاتی به عنوان چرکنویس برای SQL Server در نظر گرفته شده و شامل اشیاء موقتی است که SQL Server هنگام کار به آن نیاز خواهد داشت. تنظیم درست این بانک اطلاعاتی بر روی سرور شما می توان باعث افزایش کارایی گردد.

تهیه نسخه پشتیبان از این دیتا بیس لازم نیست

 

دیتابیس Resources

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *