مقدمه

سلام دوستان در این مقاله قرار است در مورد اینکه چطور توسعه دهنده بهتری بشیم صحبت کنیم. قطعا همه ما توی این زمینه نظرات و ایده های مختلفی می توانیم داشته باشیم. من در این سلسله مقالات سعی می کنم که مواردی را که تاثیر بیشتری در روند رشد ما در تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بهتر را دارد برای شما بیان کنم. و ممنون میشم که شما هم تا پایان این مجموعه همراه باشید.

با مقاله نویسی توسعه دهنده بهتری بشویم.

در قسمت اول قرار است با هم در مورد مقاله نویسی و مزایای آن صحبت کنیم و درک کنیم که این فعالیت چگونه می تواند به شما کمک کند تا توسعه دهنده بهتری شوید، دید گسترده تری به مسائل داشته باشید، توی زمینه شغلی خودتون پیشرفت کنید و همیشه چیزهای جدید یاد بگیرید. مقاله نویسی را می توان نماینده‌ی وبلاگ نویسی و سایر فعالیت های آموزشی شبیه در نظر گرفت.ممکنه به این ایده شک کنید و با خود بگوید که این کار فقط مقاله نویسی است و چه ارتباطی به پیشرفت شغلی و بقیه موارد دارد؟ مزایای بسیاری وجود دارد که می توانید با مقاله نویسی از آنها بهرمند برد. برخی از آنها به نفع جامعه برنامه‌نویسان و توسعه دهنگان است ولی  بیشتر آن شامل حال خود شما خواهد شد.

یادگیری از طریق مقاله نویسی

اولین مزیت مقاله نویسی یادگیری و پیشرفت است. صادقانه بخواهم نظر خودم را بگویم به نظر من این مهم ترین مزیتی است که مقاله نویسی برای یک برنامه‌نویس دارد. شاید اینکه از طریق مقاله نویسی چیزی را یاد بگیریم به نظر شما کمی غیر منطقی بیاید. خیلی ها بر این عقیده هستند که شما قبل از نوشتن در مورد چیزی ابتدا باید دانشی عمیق در مورد آن داشته باشید، اما به نظر من این طرز فکر همیشه درست نیست. پس در این صورت اصلا در مورد چه چیزی باید نوشت؟

قبل از هر چیز ایده هایی که باعث می شوند من دست به مقاله نوشتن بزنم، دو دسته هستند.

1 – چالش و مشکلی که هنگام کار در شرکت و محیط کارم با آن روبرو می شوم.

این مورد ممکن است برای خیلی از شماها اتفاق بیافتد که هنگام کار با چالش ها و مشکلاتی روبرو شوید که از آنها چیزی نمی دانید و برای حل این مشکلات باید وقت خود را صرف تحقیق ، مطالعه و یادگیری کنید و بلافاصله بعد از مرتفع نمودن مشکلات میتوانید با نوشتن یک مقاله هم تجربیات خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و هم اینکه مواردی را که یاد گرفته اید در ذهن خود تثبیت کنید.

شما ممکن است چالشی را که با آن مواجه شده اید را پشت سر گذاشته باشید ولی آیا می توانید بفهمید راه حلی که پیدا کرده اید واقعا درست جواب داده است. یا اینکه راه حل بهتری برای این مسئله وجود ندارد. وقتی در مورد آن می نویسید انگیزه این را پیدا می کنید که در مورد مسئله کمی عمیقتر شوید. در حین نوشتن ممکن است سوالاتی که ممکن است به ذهن خوانندگان شما خطور می کند را حدس بزنید و برای جواب به آنها نیاز داشته باشید بیشتر تحقیق کنید و همین باعث بهبود مهارت و پیشرفت شما خواهد شد.

تصمیم گیری در مورد اینکه چقدر در یک مبحث عمیق شویم و ریزه کاری ها را بررسی کنیم می تواند سخت باشد. اگه بخواهید همه چیز را در مورد مبحثی توضیح بدیم می توانیم یک طومار بنویسیم که کسی علاقه ای به خواندن آن نداشته باشد. در نتیجه قرار نیست هر چیزی را که حین تحقیق یاد گرفته اید بنویسید. کمی فکر کنید و آنچه را که حدس می زنید مردم میخواهند بدانند و باید بدانند را مکتوب و منتشر کنید.

2- وقتی میخوام یک تکنولوژی یا فیچر جدید را یاد بگیریم.

مقاله های این مدلی رو با سرچ کردن عبارت Deep Dive خیلی راحت می شود پیدا کرد. نوشتن این مقاله ها باعث می شود که کلی مطلب جدید یاد بگیرید. نوشتن اینها ممکن است زمان بیشتری از شما بگیرد. این نوع مقاله ها به خودی خود نوعی انگیزه به شما می دهند تا تحقیق کنید و تحقیق کنید. برای خود من اگه این مقالات و مقاله نویسی نباشد امکان دارد پروسه یادگیری و تحقیق خودم را هی به تعویق بیندازم و بگویم ولش کن وقتی لازمش داشتم یادش می گیرم. ولی مقاله نویسی شما رو در معرض اطلاعات و دانستنی های زیادی قرار می دهد که بسیار از آنها را لازم است هر چه سریعتر بیاموزیم.

مقاله نویسی ،باعث ماندگاری مباحثی است که یاد گرفته ایم می شود. وقتی مسئله جدیدی را حل می کنیم یا در مورد موضوعی اطلاعات کسب می کنیم ، غالبا کمی بعد این اطلاعات را فراموش می کنیم. نوشتن آنها به صورت مقاله به ذخیره اطلاعات در حافظه طولانی مدت شما کمک می کند. و توضیح آن حتی بیشتر باعث تثبیت مطالب در ذهن شما می شود.

پیشرفت شغلی و بهبود مهارت های شما

در یک روز عادی، اغلب ما با وظایف و کارهایی که باید انجام دهیم بمباران می شویم. برخی از شماها حتی ممکن است به همین دلیل به دنبال شرایط بهتری بگردید. وقت گذاشتن برای رشد و یادگیری در این شرایط می تواند واقعاً دشوار باشد. برخی از شرکت ها ممکن است در هفته یا ماه زمانی را برای تحقیق  و یادگیری شما اختصاص دهند. اما در خیلی از شرکت ها این فقط یک رویای دست نیافتنی است . پروژه ها یکی بعد از دیگری می آیند و هیچ وقت تمام نمی شوند.

من شخصاً به کار نوشتن نرم افزار و کار با فناوری علاقه دارم. من همچنین از یادگیری و درک مسائل لذت می برم. هر زمان که ایده ای را دریافت می کنم ، عنوان و شرح مختصری از آن را یادداشت می کنم. بسیاری از این نوشته هیچ وقت تبدیل به مقاله نمی شوند، اما تعداد کمی از اون خوش شانسهایشان موفق می شوند که تبدیل به مقاله شوند.

روند مقاله نویسی به شما کمک می کند چیزهایی را که یاد گرفته اید، بهتر بیان کنید. توانایی توضیح یک موضوع برای دیگران مهارتی است که می توانید از آن را در شرکت خود استفاده کنید. شاید لازم باشد در هنگام Code Review ، دلیل اشتباه بودن مسئله را توضیح دهید. شاید شما نیاز به ارائه یک موضوع فنی در طول جلسه داشته باشید یا در حال بروزرسانی مستندات شرکت هستید. در همه این موارد ، می توانید با مقاله نویسی مهارت های لازم را بدست آورده و بهبود بدهید.

توانایی تحقیق کردن نیز مهارت مهمی است که هنگام نوشتن مقاله ها توسعه خواهد یافت. نحوه یافتن منابع ، تأیید صحت آنها ، مقایسه آنها با دانش و پیش فرض های خود توانایی هایی هستند که می توانید آنها در حرفه و شغل خود به بکار بگیرید.

در صورتی که بخواهید رو به جلو حرکت کنید و در مسیر شغلی خود نیز پیشرفت ایجاد کنید حال چه شرکت فعلیتان باشد یا یک شرکت جدیدتر داشتن یک مقاله می تواند شما را از خیلی گزینه های دیگر متمایز کند به صورتی که به شما به عنوان شخصی که همواره در حال بهتر کردن و بهبود دادن پروژه ها و مشکلات است نگاه می کنند.

داشتن یک وبلاگ می تواند یکی از بهترین رزومه هایی باشد که شما دارید. و همین به سادگی می تواند به ارتقای شغلی شما کمک کند.

اول فکر کن بعد بنویس!

قبل از شروع نوشتن فکر کنید و دوباره فکر کنید! مقاله نویسی می تواند درهایی فراتر از شغل فعلی به روی شما باز کند. هرچه افراد بیشتری مطالب شما را بخوانند ، در جامعه بیشتر شناخته خواهید شد. من پیشنهاد نمی کنم این انگیزه اصلی برای مقاله نویسی باشد اما می تواند یک محصول جانبی خوب باشد. شما توسط همتایان خود شناخته خواهید شد و احتمالاً خواهید دید که  چه قدر به شما در ایجاد رابطه و  پیدا کردن دوست کمک می کند. این تماس ها ممکن است راهی برای آینده شغلی شما باشد یا در صورت برخورد با مشکلی فنی یا شغلی بتواند به شما کمک کند.

همیشه حین مقاله نویسی حواستان به حریم خصوصی افراد و شرکت هایی که از آنها نام می برید باشد. همیشه اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از اسرار و کد های شرکت خود را به صورت تصادفی و بدون اجازه منتشر نکنید. ممکن است بسیاری از مقاله های شما در مورد مشکلاتی باشد که در شرکت با آنها روبرو شده اید. در صورتی که اجازه انتشار آنها را ندارید سعی کنید تا با مسائل جایگزین دیگر این مسئله را پوشش دهید. در این مورد هم توصیه می کنم قبل  از انتشار حتما با شرکت خود صحبت کنید. در صورتی که اطلاعاتی که شما دارید عمومی است و همه می توانند از آنها استفاده کنند چرا نباید آنها را منتشر کنید.

همیشه هنگامی که در مورد کارفرمای خود صحبت می کنید مواظب حرف هایتان باشید، درست است که این مقاله شخصی شماست و شما دارید نظرات شخصی خود را می نویسید ولی باز هم اطمینان حاصل کنید که به عنوان یک شخص سخن می گویید نه یک شرکت. به عنوان مثال صحبت کردن در مورد مشتریان کارفرمای شما می تواند شما را دچار مشکل کند. یا ممکن است با نوشتن در مورد چیز هایی که مالکیت معنوی دارند یا باعث مزیت رقابتی می شود به دردسر بیفتید. پس همیشه قبل از نوشتن فکر کنید.

به جامعه خود کمک کنید

میلیون ها توسعه دهنده در سراسر جهان وجود دارند که طیف وسیعی از زبان های برنامه‌نویسی را استفاده می کنند، اما فقط بخش کوچکی از آنها در جامعه فعال هستند. هر زبان و تکنولوژی جامعه خاص خود را دارد که ممکن است کوچک یا بزرگ باشد. نشر دانش از طریق مقالات و اینترنت می تواند کمک بسیاری به جامعه توسعه دهندگان بکند. همه ما اغلب محتواهای مفیدی را می یابیم که توسط اعضای جامعه تولید شده اند،  هرچه تعداد افرادی که این کار را می کنند بیشتر باشد ، برای جامعه بهتر است.

برای اینکه چرخ رشد و توسعه جامعه بچرخد صداها ، تجربیات و دیدگاه های متنوع نیاز داریم. تنوع یک مشکل شناخته شده در صنعت فناوری و نرم افزار است و راه حل آن این است که همه کمک کنند. همه نظرات مهم هستند شاید شما با آنها موافق نباشید، اما همین قرار گرفتن در معرض دیدگاه های مختلف می تواند تفکر شما را تغییر دهد. ما همیشه به محتوای بیشتری نیاز داریم. همه ما منحصر به فرد هستیم و هر  شخص که مقاله شما را میخواند ممکن است برداشت خاص خود را از آن داشته باشد.

سوالات ، نظرات  و بهانه های مشترک

خب بیاید با هم یک سری از سوالات و بهانه هایی که ممکن است مانع راه شما بشود تا مقاله نویسی را شروع نکنید با هم مرور کنیم.

چگونه شروع می کنم؟

فقط شروع کن! چیزی را که جدیدا یاد گرفته‌اید انتخاب کنید و آن را توصیف کنید. اشتباهی را که مرتکب شده‌اید، انتخاب کنید و به دیگران کمک کنید تا از آن جلوگیری کنند. در ابتدای کار گرفتار طراحی بصری نشوید یکی از رفتار های سمی که جلو آغاز و انتشار مقالات را میگیرد کمال گرایی نویسنده آن است که میخواهد اثری بی عیب و نقص منتشر کند. به یاد داشته باشید محتوا مهمترین چیز است.

از پس هزینه های یک وبلاگ یا سایت بر نمی آیم.

داشتن یک سایت و بلاگ اختصاصی برای خودتان که مقالات تان را در آن منتشر کنید خیلی خوب است ولی لزوما نباید که اینگونه باشد. شما خیلی راحت می توانید از سیستم های رایگان استفاده کنید. سایت هایی مثل ویرگول و سایت های رایگان ساخت وبلاگ نمونه های خوبی برای شما می تواند باشد. حتی در شبکه های اجتماعی مثل لینکدین هم میتوانید مقالات خود را منتشر کنید.

من قبلا وبلاگ داشتم ولی ولش کردم. الان چطوری شروع برگردم؟

این مشکل رو تقریبا خیلی جاها می شود مشاهده کرد. خیلی ها وقتی شروع می کنند ورزش کنند بعد دوره کوتاهی از آن دست می کشند. کتاب خوانی، رژیم گرفتن و …  کلی مثال از این مشکل میشود بیان کرد. مشکل این است که چه می شود که انگیزه و شور و اشتیاقی که در ابتدای کار وجود دارد از بین می رود. دلیل این مشکل برای هر فردی می تواند متفاوت باشد پس نمی توان یک جواب ثابت برای آن پیدا کرد.

اما اگر در هر حوزه و فعالیتی که هستید و میخواهید کاری مفید انجام دهید به شما پیشنهاد میکنم چیزی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. نوشتن مقاله زمان لازم دارد پس مطمئن شوید که دارید در مورد چیزی می نویسید که از آن لذت می برید. و سعی کنید تا زمان بندی منظم هر چند کوتاه برای آن در نظر بگیرید تا تبدیل به عادت شود.

تمام چیزهایی که در مورد آنها میخواهم بنویسم قبلا نوشته شده است. من چکار بکنم؟

هر کس دیدگاه و نظر منحصر به فردی دارد. دیگر مقاله ها و نوشته ها را نادیده بگیرید. وقتی موضوعی دارید که می خواهید در مورد آن بنویسید ، از خواندن مقاله های مشابه تا زمان انجام پیش نویس اولیه پرهیز کنید.  بعد از نوشتن پیش نویس اگر علاقه داشتید سایر مقالات را مطالعه کنید و خواهید فهمید که درک شما از سایرین در مورد یک موضوع خاص چقدر می تواند متفاوت باشد. به یاد داشته باشید که همه افراد متفاوت یاد می گیرند. خواننده ها ممکن است ده مقاله را در مورد موضوعی بخوانند تا آن را درک کند. به یاد داشته باشید که با نویسندگان یا مقاله های دیگر رقابت نمی کنید. شما صرفاً تنوع و انتخاب بیشتری را به خوانندگان ارائه می دهید.

چند بار در سال باید مقاله منتشر کنم؟

به هر اندازه که می خواهید و می توانید. هیچ کس برای تولید محتوا شما را تحت فشار قرار نمی دهد (به جز این مقاله که دارید می خوانید). شما باید اینکار را از روی علاقه انجام بدهید و قبل از هر چیزی به منفعت خود فکر کنید. به مزیت ها و خوبی هایی که نوشتن یک مقاله برای شما به ارمغان می آورد فکر کنید و به هر اندازه که دوست دارید بنویسید.

البته اگر به دنبال درست کردن برند و شهرت برای خود از طریق مقاله نویسی هستید پیشنهاد می کنم که به صورت منظم و با برنامه این کار را انجام دهید.

من برای مقاله نویسی وقت ندارم؟

من مطمئن هستم که همه ما زمان محودی در طول شبانه روز داریم و اولویت های دیگری در زندگی داریم که باید برای آنها هم وقت بزاریم. برای شروع خانواده ، دوستان ، شغل و کارهای روزمره داریم. رویکردهای یافتن یا ایجاد وقت در افراد مختلف متفاوت است. من از این روش استفاده می کنم. من مقاله را طی یه دوره طولانی تمام می کنم، روزها یا هفته ها ممکن است طول بکشد. وقتی ایده هایی برای موضوعات به ذهنم خطور می کند، عنوان پیش نویس یک یا دو جمله را کنار هم می گذارم بنابراین به یاد می آورم که به چه فکر می کردم.

من قبل از نگرانی بیش از حد در مورد دستور زبان و فرم ، روی طرح کلی و آنچه می خواهم بگویم تمرکز می کنم. بیش از حد فکر کردن در ساختار ، سرعتم را کم می کند. من ترجیح می دهم سریع افکار خود را بیرون بیاورم و سپس در صورت لزوم مرتب سازی ، اصلاح مجدد و ویرایش کنم.

اندازه هر مقاله چقدر باید باشد؟

ساده ترین جواب به این سوال این است. برای کی مهمه اصلا اندازه مقاله. هر چقدر می خواهید بنویسید و بعد مقاله رو منتشر کنید. بعضی اوقات چند پاراگراف برای نوشتن درباره نکته یا ترفندی که آموخته اید ، الگویی که دوست دارید از آن استفاده کنید یا راه حلی برای مشکلی که با آن روبرو شده اید کافی است.

من یک نویسنده وحشتناک هستم!

نوشتن مهارتی است که پیشرفت در آن به زمان نیاز دارد. مقاله یک روش عالی برای بهتر کردن آن است. در ابتدا زیاد نگران نباشید با گذشت زمان سبک نوشتاری پیدا خواهید کرد که برای شما مناسب باشد. با هر مقاله جدید واژگان و مفاهیم جدیدی به دانسته های خود اضافه می کنید.

اگر کسی با من مخالف بود چیکار کنم؟

مشابه موارد فوق ، این اتفاق یک امر مثبت می تواند باشد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه به دیدگاه های دیگران احترام بگذارید و نظر و ایده خود را توضیح دهید. بیشتر چیزهایی که درباره آنها می نویسید ، ترکیبی از اطلاعات واقعی و سپس نظرات شما خواهد بود. خوب است که نظرات مخالف را نیز بشنوید و بحث سالم داشته باشید.

 

جمع بندی

در این مقالات باهم بررسی کردیم و دیدیم که مقاله نویسی چه مزیت ها و منفعت هایی می تواند داشته باشد لطفا نظرات خودتون در مورد این روش و راههایی که می شود آن را بهتر کرد بنویسید.

محمد لطفی

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه